Adana Arap Alevi Gençlik Meclisinden Üniversiteyi Yeni Kazanan Gençlere Çağrı

30.08.2017

2.087 Kişi Okumuş

0 Yorum

Adana Arap Alevi Gençlik Meclisinden Üniversiteyi Yeni Kazanan Gençlere Çağrı

Üniversiteyi yeni kazanan gençlere çağrıda bulunan Adana Arap Alevi Gençlik Meclisi’nden Mehmet Ali Oruç Mınnına Haber’e konuştu.

Yıllardır, Üniversitede okuyan Arap Alevi gençler olarak kendi tarihimizi, kültürümüzü Anadilimizi yaşatmak ve dayanışmayı sağlamak amacı ile Arap Alevi Gençlik Meclisi kapsamında bir araya geldiklerini belirten Mehmet Ali Oruç;

“Aynı şekilde Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul gibi birçok şehirde gençler ortak değerlerle üniversitelerde ve bulundukları her alanda bir araya gelerek dayanışmayı örmeye çalışıyor.

3id il Sabatağş, Ras-el Seni, Hariri Eddar, Kıddes gibi kültürel bayramları kutlayarak tarihi, kültürel değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince anadilimizde müzik yaptığımız, yeri geldiğinde mangal bahanesiyle yeri geldiğinde kısır bahanesiyle bir araya gelerek etkinlikler organize ettik. Belgesel gösterimleriyle yaşadığımız coğrafyanın tarihini kültürünü araştırdık,tartıştık. Futbol, voleybol gibi dayanışma amaçlı sportif etkinliklerle düzenli olarak bir araya geliyoruz. En önemlisi de nasıl etkinlikler yapacağımıza ve Arap Alevi öğrenciler olarak taleplerimizi sorumluluklarımızı ve bunlara karşı neler yapabileceğimizi hep birlikte meclis olarak tartışıyor ve çözümüne dair birlikte karar veriyoruz.

Yüzyıllardır süregelen baskı, inkâr politikaları ve asimilasyona karşı anadilimizi yaşatarak kültürümüzü savunmak, bulunduğumuz her alanda Arap Alevi öğrenciler arasında eksikliğini hissettiğimiz ve kültürümüzün özünde olan dayanışma ruhunu yaşatmak ve diğer tüm kesimlerle kardeşliği örmek en temel gayemiz.

Üniversiteyi yeni kazanan arkadaşların yurt, ev, kalacak yer, eşya gibi birçok ihtiyacı olduğunu ve bir dost eline çoğu zaman ihtiyacı olduğunu bizlerde yaşadık. Bizler üniversitede okuyan Arap Alevi öğrenciler olarak yeni kazanan öğrencilere bu kocaman şehirlerde sıcak bir mınınna eli olmaya her türlü ihtiyaçlarında elimizden geldiğince yardım etmeye hazırız. Diğer şehirlerde bulunan ve meclis çalışmasıyla dayanışmayı artırmaya çalışan arkadaşlarla iletişime girebilirsiniz. Min hallak mit ehla sehla..” şeklinde konuştu.

İletişim Numaraları:

Adana: 05469019685

Antalya: 05395569468

Antakya: 05318565664

İzmir: 05310811692

Ankara: 05348841614

Mersin: 05399372437

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz