Adana ve Mersin’de Arap Alevi Gençlik Meclisi Üyeleri Haririt Evvel Adar Bayramını Kutladı

13.03.2017

6.571 Kişi Okumuş

0 Yorum

Adana ve Mersin’de Arap Alevi Gençlik Meclisi Üyeleri Haririt Evvel Edar Bayramını Kutladı

Adana ve Mersin’de Kültürüne , tarihine ve anadiline sahip çıkan, etkinlikler ile bir araya gelen Arap Alevi Gençlik Meclisi üyeleri Haririt Evvel Edar bayramını kutladı.

Mersin‘de 11 Mart günü bir araya gelen Meclis üyeleri yöresel lezzetimiz “nemmüş” yemeğinin ardından , Muhallebi dağıtarak günün anlam ve önemi üzerine sohbet gerçekleştirdi . Dönem içerisinde yapılacak çalışmaların kararlaştırılması ardından etkinlik sona erdi .

Adana’da ise 12 Mart günü bir araya gelen gençler, yapılacak çalışmaların konuşulduğu etkinlikte muhallebi dağıtımının ardından Arapça ve Türkçe Ezgiler eşliğinde sazlı sözlü devam etti.

 

Mınnına Haber’e açıklamalarda bulunan AAGM Üyeleri;

“Kimsenin dilinden, kültüründen dolayı ötekileştirilmediği bir dünya temennisi ile Meclis Çalışmalarımız devam edecek. Tüm Dostlarımızı, Anadilimizi sahiplenmeye , Arapça Konuşmaya ve bu bağlamda yapacağımız çalışmalara destek vermeye davet ediyoruz. Metel şu bi kul? Biyinsa lsenu , Biyinsa Aslu; Biyinsa Aslu , Biyinsa Saqafitu , tarixu…” dedi.

Haririt Evvel Edar Nedir?

İpek böcekçiliği İle uğraşan Arap Alevi halkı, İpek böceklerinin beslendiği dut yaprakları için bereketli bir yıl temennisi ile her yıl 14 Mart’ta (Rumi takvime göre Evvel Edar) sütlaç yapıp dağıtarak kutlar. ”Harir” Arapça ile İpek, ”Edar” İse Mart ayı anlamına gelmektedir.

 

Etkinliklerden Kareler:

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz