Akıllı Cihazlarda İşletim Sistemi

18.01.2017

353 Kişi Okumuş

0 Yorum

Akıllı Cihazlarda İşletim Sistemi

İşletim sistemi telefon, tablet, akıllı saatler ve aklınıza gelebilecek birçok akıllı cihazlarda yer almaya başlamıştır. İşletim sistemi cihazınızı akıllı bir cihaza çevirmekte ve sizin işlemlerinizi daha kısa sürede yapmanıza olanak sağlar. Günümüzde işletim sistemleri desteklediği uygulamalar ile piyasada yer sahibi olmuştur.

Bu yazımızda telefon, tablet gibi cihazları akıllı yapan dünyaca ünlü iki firmayı anlatacağız. Android ve IOS işletim sistemi dünya piyasasında koltuklarını kimseye kaptırmayacak gibi gözüküyor. Android Google ve OHA şirketleri tarafından oluşturulan Linux tabanlı işletim sistemidir. IOS Apple şirketi tarafından oluşturulan ilk çıktığı zaman IPhone için tasarlanan işletim sistemidir.

Android Mi IOS Mu?

Bu soru son zamanlarda genellikle telefon kullanıcıları tarafından cevap arayışına girmiştir. Kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösteren Android mi IOS mu? sorusunu sizin için cevapladık.

Android cihazlar, IOS’a göre daha fazla kullanılan bir işletim sistemidir. Uygulama veri tabanı Google Play ile desteklendiği için kullanım ve maliyet bakımından daha fazla tercih edilmektedir. Fakat Android IOS’a göre kısa zamanda telefonun işlemcisini ve ramini yavaşlatarak telefonun ciddi manada yavaşlamasına neden olur. IOS Andorid’e göre piyasada tek bir telefon adı altında bulunduğu için fiyatı yüksektir. Uygulama veri tabanını Apple üstlendiği için birçok kullanıcıya ihtiyaçlarını karşılayan birbirinden farklı uygulamaları sunmaktadır.

Android ve IOS Güvenlik Durumu

Yazımızda belirttiğimiz işletim sistemi üreticileri, kullanıcı talepleri büyüdüğü için güvenliğe de önem vermişlerdir. Güvenlik bakımından yapılan araştırmalara göre IOS ciddi anlamda Android den daha güvenilir cihaz olarak belirlenmiştir.

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz