Arap Alevi Halkının Sözlüğü Mınnına Sözlük Kuruldu

06.05.2017

4.039 Kişi Okumuş

1 Yorum

Arap Alevi Halkının Sözlüğü Mınnına Sözlük Kuruldu

Arap Alevi Kültürünü sözlüğe aktarmak amacıyla kurulan Mınnına Sözlük yayın hayatına başladı.

Yayın hayatına bügün itibariyle başlayan Mınnına Sözlük‘ün kurucu ekibi  Mınnına Haber’in amaç ve içeriğini belirten açıklamalarda bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Biz Arap-Alevileri tarih boyunca çok acılar çektik. Katliamlara maruz kaldık, baskılarla karşılaştık, yurtlarımızdan sürüldük. Her seferinde alternatif direniş yolları bularak günümüze kadar geldik.
Bugün geldiğimiz noktada geçmişle bağları kopuk, egzotik bir halk olduğumuz bilinçaltımıza ısrarla empoze ediliyor. Kökümüzü, tarihsel bağlarımızı egemenlerin tarihinden okumak, öğrenmek zorunda kaldık.
Ancak biliyoruz ki, müzeye kaldıralamayacak kadar köklü bir tarihe ve kalabalık bir nüfusa sahibiz.
Bizler, yüzyılllar boyunca hâkim inançların ve muktedir devletlerin, sapkın olarak nitelediği, katliamlara maruz bıraktığı bir halkın, tarihin imbiğinden damıtırak bugüne taşıdığı bu kültürü korumaya, geliştirmeye ve hatta yarına taşımaya kararlıyız.
Kadim tarihin bir armağanıyız. Çok badireler atlattık.
Binbir çiçekli bahçenin bir çiçeği olmaya devam edeceğiz.
***
Bunca acı, bunca katliam, bunca baskı…
Bin yıllık tarih yok olacak değil ya. Neler atlattık neler. Ama bu seferki başka: Dilimizi, kültürümüzü, tarihimizi, yani bizi, yok etmek istiyorlar. çifte saldırının kıskacındayız: Bir yanda Ortadoğu bataklığında kendi inancı dışında hiçbir oluşuma yaşama alanı bırakmayan katliamcı selefi-cihatçı çeteler, öte yanda dünyadaki tüm insanları birer tüketici gören ve bütün kültürleri tüketimde sıfırla çarpan kapitalist üretim ilişkileri.
Ne Cihatçı çetelere boyun eğeceğiz, ne de kapitalist dünyanın mutasyonları olacağız.
Niyetimiz  kitle iletişim araçlarının gücünü kullanarak yazılı, görsel ve işitsel kültür havzası inşa edip, anlamlı yarınları var etmek. 
Farkındayız, ne et-Tavîl olabiliriz, ne es-Sîncarî, ne Mahmut Reyhanî. Ama onların yarınlara kalabilmesi için bir araç yaratabiliriz.
Arap Alevilere ait ne varsa inceleme alanımızdadır. Sözlü tarih, yazılı tarih, dil, inanç, kültür…Kısacası bir halkın edebî-kültürel mirasını bu sözlük projesi ile var etmeye kararlıyız. Minnina sözlük sadece kelimelerin çevirisi olmaya aday değil. Minnina sözlük aynı zamanda bir halkın kültürünü ve tarihini okuyup yazacağı bir platform olmaya aday. 
Şimdilik mütevazı bir adımla başlıyoruz. Ama önümüzün açık olduğunu düşünüyoruz.
Bu sözlük büyümeli. Bu sözlük gelişmeli. Bu sözlük yarına kalmalı.
Her türlü katkı ve eleştiriye açığız.
Haydi Minninalar dayanışmaya!
Mınnına Sözlük’e www.minninasozluk.com adresinden ulaşabilirsiniz.
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Leyla
07 Mayıs 2017 - 07:00

Bir Arap ve hiristiyan olarak yolunuz açık olsun diyorum. cesareti büyütelim hepimiz kazanalım. illal lika…sevgiler ve saygılar