Aynı Anda İki Yüksek Lisans Eğitimi

21.01.2017

636 Kişi Okumuş

0 Yorum

Aynı Anda İki Yüksek Lisans Eğitimi

Daha önce 20 Nisan 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Yüksek Lisans Eğitimiyle ilgili olarak bir yönetmelik yayına girmişti. Şimdi ise, bu yönetmelik tamamı olmak üzere değiştirildi ve hayata geçirildi. Yönetmelik içerisinde geçen maddelerden birsi de Lisansüstü Eğitim ile ilgiliydi. Bu eğitim ile ilgili olarak aynı anda lisansüstü eğitimin engellendiği açıklandı.

Yüksek Lisansa Başvuru Yapacak Adayların Dikkatine

Lisans eğitimini bitiren Fakülte mezunu öğrencilerinin, Lisansüstü Eğitim için başvuru yapmadan önce resmi gazetede yayımlanan, ilgili yönetmeliği detaylı olarak okumalarında fayda görülmektedir. Yüksek Lisans başvurusu yapmayı düşünen adaylar, bir üniversitede eğer tezli yüksek lisans programına kayıtlıysa, aynı anda farklı bir Yüksek Lisans başvurusu yaptığında, kazansa dahi kayıt yaptıramayacaktır. Son yaptığı başvuruyu değerlendirmek isteyen adaylar olursa, onların da kayıtlı olduğu programdan öncelikle kaydını sildirmeleri daha sonra ikinci olarak kazandıkları programa kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Programına Kayılıyken Tezsiz Yüksek Lisansa Başvuru Yapılabilir Mi?

Kayıtlı olduğu üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı olan bir öğrenci, farklı bir üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisans programına başvuru yapabilir. Bu konu ise; yönetmelik çerçevesinde istisna tutulmuştur. Tezsiz Yüksek Lisans başvurusu yapmak isteyenler için bir güzel haber de, istedikleri kadar başvuru yapabilirler ve istedikleri sayıda Tezsiz Yüksek Lisans programa kayıt yatırabilirler. Son olarak da daha önce Tezli Yüksek Lisans kaydı olan öğrencilerin bütün bilgileri YÖKSİS’e bildirildiğinden dolayı, öğrenci ikince defa Tezli Yüksek Lisans başvurusu yapar ve kazanırsa kayıt işlemi sırasında bilgilendirme yapılarak tamamlanmayacaktır.

yuksek-lisans

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz