Defne sabunu kadınların ellerinde şekilleniyor

04.04.2018

347 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hatay’ın  Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünde yaşayan Ermeni kadınlar, defne sabunu yaparak geçimlerini sağlıyor. Sabunlarla 10 ailenin geçimini sağladıklarını söyleyen Kuhar Kartun, sabunun yapılışını ve faydalarını anlattı.

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünde yaşayan Ermeni kadınlar, geçimlerini defne sabunu, nar ekşisi, reçel ve zeytinyağı yaparak sağlamaya çalışıyor. Kuhar Kartun, bu sabunlarla 10 ailenin geçimini sağladıklarını belirtti.
DEFNE SABUNU NASIL YAPILIR?
Defne sabunu yapmak için büyük emek harcadıklarını anlatan Kartun, sabun yapımı için ilk işlerinin önce tarlalara gidip defne ağaçlarındaki yaprakları ve meyvesi olan siyah incileri toplamak olduğunu dile getirdi. Bu işlemin yaklaşık 15 gün sürdüğünü belirten Kartun, daha sonra evlerinin bahçesinde ateş yakarak, büyük kazanlar içinde topladıkları defne yapraklarını ve meyvesini 3 ila 4 saat kaynattıklarını anlattı.
Kartun, kaynama sırasında kazanlarda oluşan yağları kepçelerle alarak kalıplara koyduklarını ve soğuyan yağı, dilimler şeklinde kestiklerini belirtti. Kestikleri dilimleri bir gün beklettiklerini kaydeden Kartun, kuruması için bir hafta boyunca çevirdiklerini ifade etti. 100 kilo defne yaprağından 40 ila 50 kilo saf defne yağı elde ettiklerini aktaran Kartun, bir tek sabunu 10 TL’ye sattıklarını söyledi.
DEFNE SABUNUN FAYDALARI
Defne sabunun çok faydalı olduğunu ve birçok hasatlıkta tedavi için kullanıldığını ifade eden Kartun,  şöyle dedi: “Bebeklerde pişik oluşumunu engeller. Antiseptik özelliği sayesinde derideki birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Derideki mikrop kökenli hastalıkların tedavisinde oldukça etkili ve yararlıdır. Mikropları öldürerek hastalıkların kökenini ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Deriye doğal peeling yaparak gözenekleri açar, siyah nokta oluşumunu engeller. Saçları kuvvetlendirerek, saç diplerini güçlendirir, böylece saç dökülmelerini engeller. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak cildin tahriş olmasını engeller. Varislerin rahatlaması için kullanılabilir. Kuru ciltleri nemlendirerek çatlamasını engeller. Ergenlik sivilceleri için oldukça iyileştirici özelliğe sahiptir. Giysilerinizi sakladığınız dolapların içerisine konularak hoş koku sağlar.”
Alican Gümüş\MınnınaHaber
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz