‘Esad’ı devirme fikri Suriye’de öldü’

17.06.2017

2.132 Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Esad’ı devirme fikri Suriye’de öldü’

Suriyeli askeri strateji uzmanı Tuğgeneral Muhammed İssa, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirme fikrinin Suriyeliler için savaşla bağlantılı olduğu için tamamen öldüğünü belirtti.

El Tanfa’daki durumu değerlendiren İssa, Washington’un Suriye’nin geleceğiyle ilgili görüşmelerde daha ağır söz sahibi olabilmek için bu bölgedeki konumunu güçlendirdiğini belirterek bu konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “ABD füze saldırısı, Suriye-Irak sınırı boyunca Ürdün’e kadar uzanması gereken IŞİD devletini kurma yönündeki duruşunun ilanıdır. Onların planına göre, bu yeni oluşum Suriye’yi Irak ve İran’dan kopararak Ortadoğu’nun önemsiz küçük devletine dönüştürmeli. Bu yeni yarı devlet üzerinden de Katar ve Suudi Arabistan’dan Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz boru hattı döşenecek.”‘SURİYE ORDUSU, HİÇ OLMADIĞI KADAR GÜÇLÜ’

Sputnik’e konuşan İssa, “Esad’ı devirme planı kesinlikle mümkün değil, çünkü Suriye ordusu şimdi hiçbir zaman olmadığı kadar güçlü. Bu, sıradan Suriyelileri sevindiriyor ve savaş alanında inisiyatifi kaybeden militanları korkutuyor” dedi.

Suriye ordusunun aktif olarak bu plana direndiğini kaydeden İssa, şunu dedi: “Ordu birlikleri Irak sınırına kaydırıldı, Irak Gönüllü Halk Güçleri (Haşd Şabi) ile iletişim kuruldu, el Tanfa’nın kurtarılması için operasyon yürütüyor. ABD askerleriyle doğrudan çatışma olmayacak ama ihtiyaç olursa Suriye ordusu kendi topraklarında düşmanın saldırılarını püskürtmeye hazır.”

Sputnik News

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz