Grip Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

26.01.2017

523 Kişi Okumuş

0 Yorum

Grip Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bu makalemizde,  Grip nedir, nasıl tedavi edilir? Grip çeşitleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Grip hastalığının belirtileri nelerdir? Grip tedavisinde tıbbi ve doğal yöntemler nelerdir?

Halk arasında grip olarak kullanılan kelime eski “Galya” yerlilerinin dilinde bulaşmak anlamında olan “Gripan” kelimesinden türetilmiştir. Grip halk arasında önemsiz görülen fakat tıp alanında ciddi sonuçlara neden olan viral (virüs) hastalığıdır. Gribe yol açan virüs RNA virüsü olarak bilinmektedir. Bu virüs normal bir insana bulaştığı zaman ortalama bir hafta da geçmektedir. Eğer virüsün bulaştığı kişi de kalp, şeker (diyabet), karaciğer yetmezliği ve bunlar gibi önem arz eden hastalıklar varsa gribin geçme zamanı artar. Bu kişiler tıp alanında yüksek risk gurubuna girdiği için uzman bir doktora gitmeleri gerekir. Aksi takdirde önemsiz görünen hastalık ölümle sonuçlanır.

Yapılan araştırmaya göre Grip için hastaneye giden insan sayısı çok az. Bu insanların bir kısmı doğal tedavi yöntemleri ile hastalığı geçirmeyi hedefler. Bir kısmı ise hastane ortamını sevmediği için normal yaşantı halindeyken hastalığın geçmesini bekler. İkinci yöntem hem sizi hem de çevrenizde bulunan insanları tehlikeye atmanıza neden olur.

Grip Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Grip hastalığı üç evreden meydana gelir. Birinci evrede virüs bulaştığı kişide üreyip çoğalarak hastalığa neden olacak ortamı hazırlar. Kuluçka dönemi olarak da bilinir. Bu evre virüsün bulaştığı kişide anlaşılması biraz zordur. Birinci evrenin kişideki belirtileri şu şekilde olur. Halsizlik, hızlı bir şekilde yorulma, boğazda hafif yanma, iştahsızlık ve solunum yollarında kaşıntı gibi belirtiler gözlenir. Tabi bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği de gözlenmiştir.

İkinci evre hastalığın başlama evresidir. İkinci evrede virüs solunum yollarını tahrip ederek bulaştığı kişiyi artık ele geçirmiş olur. Burun tıkanması, solunum yollarında yanma ve ateş bu evrede meydana gelir. Eğer bu evrede dinlenilip ilaç veya doğal tedavi yöntemlerinden birisi uygulanılmaz ise ciddi sonuçlar doğar. İkinci evre de virüsün bulaştığı kişiden çevresindeki kişilere geçme oranı yüksektir. Hastalanan kişinin kapalı ortamlarda (okul, toplu taşıma araçları, mağaza, iş yerleri vs…) bulunduğunda nefes aracılığı ile grip virüsü diğer kişilere geçer.

Üçüncü ve son olan evrede artık hastalanan kişinin vücudu grip virüsüne bağışıklık kazanarak iyileşmeye başlar. Son evre bir ile üç gün arasında sürmektedir. Son evrenin kaç gün süreceği virüsün gücüne ve hastalanan kişinin yaşantısına göre değişir. Yoğun bir tempoda çalışıyor veya okuyorsanız üçüncü evre ikinci evre gibi olur. Peki, grip nasıl geçer geçer, gripten kurtulma yolları nelerdir? Bunları ele alalım

Grip Tedavisi İçin Tıbbi Yöntemeler

Tıp alanının gelişmesi doktorların hastalıklara yaklaşımını kolaylaştırmıştır. Kolaylaşan hastalıklardan biriside grip hastalığıdır. Grip hastalığı için en çok kullanılan tıbbi yöntem aşı olarak bilinir. Grip aşısı eskiden bulunması ve kullanılması maddi açıdan yüksekti. Günümüzde artık eczanelerde dahi bulunup cüzi miktar ödeyerek yapılıyor. Bizim önerimiz sağlık kuruluşlarında arınık bir ortamda uzaman bir doktora danışıp yaptırmanızdır.

Grip aşısı altı aydan büyük bebekler için kullanılmalıdır. Diğer yaş guruplarında uygulanılır. Aşının yan etkisi nezle, iğnenin vurulduğu yerde şişkinlik ve hafif bir yorgunluk ile kendini gösterir. Yumurtaya ciddi şekilde alerjisi olan hastalar için grip aşısı önerilmez. Bu tür hastalar için uzaman doktora başvurması çok önemlidir. Grip virüsü kendini her sene yenildiği için yapılan aşının diğer sene bir etkisi kalmaz. Bu yüzden her sene grip aşısının içeriği değiştirilip piyasaya sürülür.

Tıbbi alanda diğer bir yöntem ise antibiyotik ve oral (ağızdan alınan ilaçlar) yöntem ile alınan ilaçlardır. Doktorlar grip hastalığı için antibiyotiği çok fazla önermemektedir. Çünkü antibiyotik bir hastalığı iyileştirirken diğer bir hastalığa yol açacak zararlar verir. Genelde bu yöntemler iğneden korkan ya da alerjisi olan hastalar için kullanılır. Yapılan bir diğer araştırmada grip virüsünün bağışıklık kazanıldığı tespit edilmiş ve bunu nedeni olarak da; Dengesiz bir şekilde kullanılan ilaçlardan dolayı ortaya çıktığını söylemişlerdir. Grip virüsüne yakalandığınız zaman kulaktan dolma bilgiler ile her ilacı kullanmayın ve önermeyin. Uzaman bir doktora giderek tedavinizi en güvenilir bir şekilde gerçekleştirin.

Grip hastalığı için hastanelerde bulunan poliklinikler şu şekildedir; Dâhiliye, göğüs hastalığı ve bulaşıcı hastalıklar poliklinikleridir. Eğer hastane size uzaksa ise en yakın aile hekimliğine gidebilirsiniz.

Grip Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Eski zamanlarda çevremizde ilaç bulmak veya hastaneye gitmek kolay değildi. Bunun için insanlar hastalandığı zaman, bitkiler ile tedavi yöntemlerine başvurdular. Grip hastalığı yukarıdaki yazımız da belirttiğimiz gibi tıbbi boyutu önemli olan bir hastalıktır. Fakat ilaç ve iğne sevmeyen okurlarımız için grip hastalığını yenmenin doğal yöntemlerinden bahsedelim.

Grip den kurtulmak için birçok doğal yöntemler vardır bu yöntemlerden bazıları şunlardır; Kış günlerinde kalabalık ortamlarda fazla bulunmayın. Eğer bulunmanız gerekiyor ise ortamın havalandırılmasına özen gösterin. Halk dilinde düşmeyen sözcük vardır ya bol bol C vitamini tüketin. Her şeyin fazlası zarar olduğu için C vitamini yeterli şekilde alın fazlasını zaten vücudunuz dışarı atacaktır. Bol şekilde sıvı tüketin. Dinlenmenize diğer günlere göre özen gösterin hastalığınız geçene kadar. Sıcak içecekler arasında bitki çaylarını tercih edin. (Ihlamur, nane liman, ballı zencefil çayı).

Zencefili eğer yeme şansınız varsa küçük bir miktar yiyin faydasını kısa bir sürede göreceksiniz. Tadı acı olduğu için zencefili yiyemiyorsanız toz halinde aktarlardan alıp bal ve liman ile karıştırarak kür haline getirin. Vitamin deposu olarak da bilinen bozayı tüketin. Eğer imkânınız yok ise kekik ile suyu kaynatıp sıcak bir şekilde için. Bahsettiğimiz grip için doğal tedavi şekillerini uygularsanız hastalıktan doğal yollardan kurtulursunuz. Bizim size önerimiz yine de bir uzaman kişiler tarafından muayene olmanızdır.

Diğer Grip Çeşitleri Nelerdir?

Kuş Gribi

Halk arasında tavuk gribi olarak da bilinen eğer müdahale edilmez ise ölümcül sonuçlar doğuran ciddi bir hastalıktır. H5N1 olarak da bilinen virüs ülkemizde türememiştir. Yurt dışından gelen bu virüs göçmen kuşlar yüzünden ülkemizde görülmüştür. Tedavisi baştan sona uzman doktorlar tarafından yürütülür. Hastalık bulaşması diğer bilindik grip gibi değildir. Yurt dışından gelen göçmen kuşların salyasından ve pisliğine teması sonucu bulaşmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda H5N1 virüsü birçok insanın canını almıştır. Genellikle kanatlı hayvan yetiştirilen bölgelerde görüldüğü için o bölgeler karantina alanına alınmıştır. Bu gripten korunmak için temizliği özen gösterilmelidir. Sık sık eller yıkanmalı ve tavuk yemeğini seven insanlar için bilindik markaları tercih etmelerini önerilmektedir. Kuş gribi için aşı üretilmiş ve ülkemizde de kullanılmıştır.

Kuş gribinin belirtileri ise şu şekildedir; Yüksek ateş, boğaz ağrısı, ciddi derecede öksürük ve kas ağrıları olarak görülmüştür. İlk olarak 2005 yılında görülen hastalık halk arasında büyük bir paniğe neden olmuştur. Bu nedenle birçok kanatlı hayvan güvenli bir şekilde itlaf edildi. Kurunun yanında yaş yandı.

İspanyol Gribi

Bu grip bünyesinde H1N1 virüsünü bulundurmaktadır. İlk olarak ABD de görülmüştür. Vücut bünyesi zayıf olan insanlarını daha çok etkilemiştir. 1918 – 1920 yıllarında binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Ölen insanların bir kısmı çocuk diğer kısmı ise yaşlı insanlardan oluşmuştur. H1N1 virüsünün bulaşma yolu ilk başlarda hayvanlardan geçtiğini tespit edilmiş daha sonrada hava yoluyla geçtiği bulunmuştur. Korunmak için temizliğe önem verip maske kullanılması belirtilmiştir. Günümüzde ise; İspanyol gribi nadiren rastlanmaktadır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz