Hatay’da Tarım Fuarı Açıldı

04.11.2016

461 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hatay’da Tarım Fuarı Açıldı

Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği Hatay Tarım Fuarı düzenlenen törenle açıldı.
hatay-da-tarim-fuari-acildi-8925804_8251_o
Tarım Fuarı açılışında konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, ülkemizdeki vatandaşların yüzde 40’ının, Hatay halkının ise yüzde 30’unun geçimini tarım üzerinden sağladığını belirterek, tarımsal alandaki gelişmelerin yakından takip edilmesi halinde, yılda üç farklı ürün alınabilen Amik Ovası’nın daha verimli hale gelebileceğini söyledi.

Hatay’ın hem sanayisiyle hem de tarımıyla ülke ekonomisine önemli bir katkısı olduğunu belirten Vali Ata, “Hatay çok önemli bir ilimiz olmasına rağmen maalesef bu zamana kadar bir fuar düzenlenmemesini önemli bir eksiklik olarak görüyorum. Bunun bir ilk olması, atılmış bir adım olması, belki birtakım eksiklikler noksanlıklar olabilir. Ama ileriki dönemde buranın çok daha kısa sürede genişleyeceğini, her yıl burada sadece tarımda değil, mobilya ve ayakkabıcılık gibi alanlarda önemli fuarlar düzenlenip, bunlar sayesinde Hatay’ın da diğer gelişmiş iller gibi önemli bir fuar merkezi olacağını düşünüyorum. Dünyada ülkeler ne kadar teknolojide, sanayide gelişirse gelişsin, asla ihmal edilmemesi gereken bir sektör var, o da tarım sektörü. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi tarıma en fazla teşvik veren ülkeler olarak dikkat çekiyor. Ülkemiz açısından da çok önemli tarım. Hala halkımızın yüzde 40’ı geçimini tarımdan sağlıyor. Biz tarıma ne kadar yatırım yapıp, tarımla ilgili sorunları ne kadar kısa sürede çözersek, hem çalışan insanlarımızın refah düzeyini de o derece yükseltme şansımız olacaktır” dedi.

5 bin kapalı, 7 bin metrekare açık olmak üzere toplam 12 bin metrekarelik alanda 90’a yakın firmanın katıldığı Hatay Tarım Fuarı 6 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz