HATAY’IN SAMANDAĞ İLÇESİ TRAFİĞİ BİR TÜRLÜ DERMAN BULAMIYOR

09.05.2018

220 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hatay’ın Samandağ ilçesinde tek yön uygulamasından kaynaklı esnaf  kan ağlıyor, bu yüzden  CHP Samandağ ilçe örgütü Tek Yön uygulamasından dolayı yaşanan sıkıntıların çözümü konusunda yetkililerle ve halkla bir toplantı yapma kararı alarak CHP Samandağ ilçe binasında Saat 17.00 bir araya geldiler.

Moderatörlüğünü CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı yaparken, konuk olarak Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM) Daire Başkanı M. İkbal Polat İle gerçekleşen toplantıda, çok sayıda Esnaf ve Halktan kişi katılım gösterdi.
Tek Yön İle İlgili Sıkıntıların Çözümü Konusunda esnaf ve ilçe sakinlerin dertleri dinlendi. Soru Cevap şeklinde yapılan toplantı yaklaşık 1.30 saat sürdü. Samandağ Esnafı sıkıntılarının olduklarını, yapılan bu değişiklik birçok esnafın kepenk kapattığını, eski yol güzergâhın daha iyi olduğunu dile getiren ilçe halkı bu durum biran önce çözüme ulamasını istiyor. Yapılan yeni güzergâhların birçok sorunu beraberinde getirdiğini vurguladılar.
Devlet hastanesine gidecek yol yok, tek yol hastaneye gidiyor; hastaneye gidecek hasta yolda hayatını kaybedecek konumda şimdiki yol güzergâhı. Levhalarda sıkıntı var, levhalar gerekenden çok daha az. İlçemizde alternatif yollar varken neden Trafik bir çıkılamaz içine sokuluyor, buna anlam veremediklerini dile getiren ilçe halkı ve esnafı, ilçe merkezine direk gelinmesi gereken yollar ilçe dışına doğru çıkıyor ilçeye dışarıdan giriliyor.
Gelenden fayda sağlıyoruz, gidenden değil yollar buna göre düzenlenmeli. Özelikle hız yapan araçların tespiti ve gerekenin yapılması konusunda sıkıntı yaşıyoruz. PTT Ahmet Yesevi caddesinin dubaları kaldırılmalı ve tek yön yapılsın. Daha önce yol güzergâhları konusunda düzenleme yapıldı, daha sonra ne oldu da düzenleme bu şekille getirildi. Hangi sihirli eller dokundu bu yol güzergâhları bu hale geldi.
Ağır tonajlı araçların ilçe dışına çıkarılmalı, güzergâhları belirlenmeli. Eski yolun tek sorunu Minibüs şoförlerin müşteri alma konusunda anlaşmazlık sonucu yol tıkanır hale geliyordu.
Hatay BüyükŞehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM) Daire Başkanı M. İkbal Polat, Araç sayısı giderek artığı bir Ülkede yaşıyoruz, araç sayısını azaltmazsak trafik sıkıntısı konusunda hiçbir şey değişmeyecek; buna göre az araç rahat trafik. Yol güzergâhları insanların talepleri üzerine belirleniyor. Bu yapılanlar İlçe trafiğinde bir rahatlatma göstermedi, biz bu çalışmaları birçok mercilerle bir araya gelerek yapıyoruz. Samandağ Trafiği konusunda İstanbul Teknik Üniversitesi üyelerinin katılımı ile bir çalışma sonucunda belirledik. Projeler düzenledik, amaç trafik sorununu ortadan kaldırmak.
Caddelerde çift yönlü park yapma olayından dolayı Esnaf bu durumdan rahatsız, trafikten çok burada esnaf sıkıntısı yaşıyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız olacak, en uygun şekilde düzenlenecektir. Yolların daha uygun hale gelmesini sağlamak için önce yolların uygunluna bakmak gerek, burada yollar dar olmasından dolayı sıkıntılar oluşmakta. Ticari araçların çokluğu da sıkıtı, bu konuda da bir çalışmamız olacak. Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yiğit, 50 bin aracın girdiği bir ilçede trafiğin güzergâhların değiştirilmesi her hangi bir çözüm olacağını sanmıyorum. İlçemizde kayıtlı 32 bin araç mevcuttur. Hafta sonları 33 bin 19 araç ilçemize girişi yapmaktadır. Araçlar plaka tanınma sistemiyle sayılmaktadır. 24 saate bu kadar aracın girmesi ve mevcut araçlarında trafikte olmasıyla girişinden itibaren trafik tıkanmaktadır. 50-60 bin aracın girdiği bir ilçede Çevre yolu ilçe için iyi gelebilir fakat ilçe içi trafiğine bir fayda sağlamayacaktır.
Bu konuda yeteri kadar denetim memurunun olmadığını söyledi.
Eski Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ; Biz bu sıkıntıları birlikte yaşıyoruz daha önce bir trafik sıkıntısı yaşıyorduk sizin bu çözüm yaratmak için tek yön uygulamasına geçtik
Ama bu tek yön uygulamasını ne trafik soruna bu ilçenin esnafı için bir şey yapıyorsak önemli bir sonuç almamız lazım eğer esnaf ve vatandaşın sıkıntısı varsa tek yön uygulaması bir çözüm yaratmamıştır yüzde yüz bu trafik sorunu çözemeyiz ama bunu yapamazken başka sorun yaratılmaz modern şehircilik anlayışın’ da şehrin girişi ana yoldan olur biz ana yoldan giriş sağlanabilir mi bir şehri düşünün şehrin yerinde dubalar var dünyanın hiç birinde öyle  öyle bir görüntü olamaz çevre kirliği esnafı da vatandaşı da mağdur ediyor bende esnafım  eve giderken yada iş yerine giderken bende sorun yaşıyorum buna bir çözüm bulmak zorundayız biz her oturduğumuz zaman vekilim tek yön sıkıntısı var diyorsa bir sıkıntı vardır bizim bir çözüm bulmamız lazım zor mu olabilir ama çözmemiz lazım geri masaya yatırmamız lazım dedi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKM) Daire Başkanı M. İkbal Polat son olarak  sahada çalışmalarını tekrar yapacaklarını yazdıklarını değerlendirip o şekilde çözüm sağlanacağını söyledi.
 
Haber-Video: Alican Gümüş
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz