Kadının emeğini buğdayın rengiyle buluşturdu

04.04.2018

249 Kişi Okumuş

0 Yorum

Hatay’ın Samandağ ilçesinde tarihi dokusu ile ünlü Musa Dağı’nın üstünde bulunan Hıdırlı Köyü’ne girerken renkli, küçük bir kulübeyle karşılaşıyorsunuz. Kulübenin önünde çalışırken göreceğiniz Neriman Şahan köyün en renkli işini yapıyor.

Yaptığı çeşit çeşit reçeller, iğne oyaları, oyuncak bebekleri satarak aile bütçesine önemli katkı sunan Şahan, renkli tepsilerin siparişlerine yetişemediğini söylüyor.

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMEN YOL GÖSTERDİ

Tabak yapımını köylerine gönüllü olarak gelen bir öğretmenden öğrendiğini belirten Şahan, köye gelen öğretmenin kadınlara okuma yazma öğrettiğini ve el işleri yapmayı öğrettiğini anlattı.

Yaptığı tabaklar için küçük bir tarlaya ektiği buğdayın hasat edilmesinin ardından geride kalan saplarını tabak yapımında kullandığını belirten Şahan, tepsinin dolgu malzemesi için bu sapları, renkli kaplaması içinse naylon kullanıyor.

Tepsilerin kahvaltılık, içli köfte, ekmek, meyve gibi besinler tüketilirken kullanıldığını söyleyen Şahan, kimi müşterilerin ise süs eşyası olarak kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

 

Alican Gümüş\MınnınaHaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz