Lütfü Savaş: “Hatay’da ekonomi durma noktasına geldi.”

20.06.2017

521 Kişi Okumuş

0 Yorum

Lütfü Savaş: “Hatay’da ekonomi durma noktasına geldi.”

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş Hatay’da yaşayan 500 bin Suriyeli’nin katılımıyla kentte kişi başına düşen gelirin 7 bin 637 dolardan 6 bin 122 dolara gerilediğini söyledi.

Suriye’de devam eden  savaşın Hatay ekonomisine olan etkilerini değerlendiren  Savaş,  Suriyeli’lerin Hataylı’ların ekmeğine ortak olduğunu söyledi. Hatay’da ekonominin durma noktasına geldiğini söyleyen Savaş şöyle dedi:

“Suriyelilerin gelmesiyle birlikte bizim ekonomimiz daha kötüye gitmeye başladı. Bizim yıllık kişi başı gelirimiz 7 bin 637 dolardı. Ancak şimdi Suriyeli’leri de kattığımız zaman 6 bin 122 dolara düştük. Yani 1515 dolar kaybımız var. Bu da ekonomimizde yüzde 20 kayıp demek. Ortadoğu’ya açılan ve 15 ülkeye ihracatyapan 2 sınır kapısı da kapanınca ekonomimiz durma noktasına geldi.”

Hatay’ın 2005- 2011 tarihleri arasında yükselen bir trend yaşadığını ancak daha sonra sıkıntıların başladığını belirten Savaş şöyle konuştu:

“2011 yılına kadar Türkiye ekonomisinde 7- 8’nci sıradaydık. Sınır kapılarının kapanması, Suriyeli’lerin gelip bizim işimize ortak olmasıyla ihracat ve ticaret hacminin düşmesinin ardından ekonomimiz zora girdi. Türkiye, 2009 verilerine göre 2011’e kadar 4 ayrı teşvik bölgesine ayrıldı. En çok gelişmiş iller birinci, en az gelişmiş iller dördüncü kategorideydi. Devlet az gelişmiş illere vergiden daha az muafiyet fırsatı verdi. 2011’den itibaren bu 6 bölgeye çıkarıldı. Biz 27 şehirle birlikte 3’ncü bölgedeydik. Ne olduysa bundan sonra oldu. Suriyeli’lerin gelmesiyle birlikte bizim ekonomimiz daha kötüye gitmeye başladı. Biz ağlamıyoruz. Madem Suriyeli misafirler geldi. Bu insanlar 6 yıldır bizimle yaşıyor. Hatay ne yapıyorsa bu insanların yüküyle birlikte yapıyor. Altyapı, arıtma, içme şebekeleri, temizlik, çöp arttı. Biz 1.5 milyon nüfusa göre hesap edilerek destek alıyoruz. Ancak 2 milyon insana hizmet ediyoruz.”

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz