Samandağlı Gurbetçiler: “İstihdam Alanları Açılsın”

11.04.2018

847 Kişi Okumuş

0 Yorum

Samandağlı Gurbetçiler: “İstihdam Alanları Açılsın”

Yurtdışında çalışan Hataylı yurttaşların sorunlarını çözmek için Yurtdışı İşçileri ve Aileleri Dayanışma Derneği’nin kurulacağını ifade eden Özcan Özçelik,
Arap ülkelerinde yaşanan ekonomik krizden ötürü çalışanların Türkiye’ye döndüğünü ve ülkeye dönenlere yeni istihdam alanlarının açılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz gün geçtikçe insanların yaşamlarını ciddi anlamda etkilerken, Türkiye’de iş bulamayıp, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Katar’da çalışmak zorunda kalıyor. Hatay’da yaşayan ve iş bulamayan yurttaşların en çok çalıştığı ülkeler; Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Katar’dır. Bu ülkelerde çalışan yurttaşlar tarafından Yurtdışı İşçileri ve Aileleri Dayanışma Derneği kurulacak. Kurulması planlanan derneğin kurucuları arasında bulunan Özcan Özçelik, yaşadıkları sorunları ve dernekle ilgili bilgi verdi.

‘İSTİHDAM GEREKLİ’

Hatay genelinde 100 binden fazla kişinin  Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Katar’da çalıştığını ifade eden Özçelik, Arap ülkelerinde yaşanan ekonomik krizden ötürü orada bulunan çalışanların yüzde 20’sinin Hatay’a döndüğünü aktardı. Özçelik, “Yurtdışındaki işçilerimiz ülkeye geri dönme başlamıştır. Çünkü gelirleri ile giderleri aynı değil; giderleri daha çok oluyor. Ülkemizdeki işsizlik ordusuna yurtdışından gelen binlerce işsiz insanın eklenmesi kötü sonuçlar doğuracağından önlemlerin alınması ve çözümler bulunması gerektiğini düşünüyoruz.

Samandağ için Samandağlı  iş adamların toplu istihdam yaratacak çalışmalar yapılması gerekiyor” dedi.

‘SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAK’

15 yıl yurtdışında çalıştığını aktaran Özçelik, ekonomik krizden ötürü 3 işyerini kapatıp yurda döndüğünü dile getirdi. Özçelik, Hatay’a özellikle meyve suyu fabrikasının açılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Derneklerinin kuruluş amacına değinen Özçelik, yurtdışında yurttaşların karşılaştıkları sorunları çözdüklerini kaydetti. Özçelik, ”

İş admlarımızın ve yerel yönetimizin bir proje içine girip Hatayımıza dönmek zorunda kalan işçilerimiz için toplu bir istihdam yaratacak bir çalışma içine girmelilerdi” diye belirtti.

‘SORUNLAR ÇOK’

Yurtdışında çalışan işçilerin sesi olmak istediklerini kaydeden Özçelik, “Yurtdışından dönen işsiz gurbetçilerimize toplu istihdam kapıları açabilmek. Gurbetçilerin emeklilik sorunlarını çözmek. Gurbetçilerin karşılaştığı sorunları Meclis’e taşıyıp, çözüm bulmak. İlimizde kuracağımız dernek ile gurbetçilerin aileleri ile dayanışma içinde olacağız.Her şekilde onların sesi olacağız. Yurtdışında yaşadıkları hukuki sorunlarına çözümler üreteceğiz. Yurtdışı işçilerini her zaman savunan bir eski gurbetçi olarak dernek açma teklifi bana bizzat gurbetçilerimizden geldi. Sorunlar çok çözüm üretmek adına bir gurbetçi olarak dernek açmayı düşündüm ve en kısa zamanda açacağız. Umarım tüm gurbetçilerimize faydalı oluruz” şeklinde konuştu.

Alican Gümüş\MınnınaHaber

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz