Savaşın Sınırında Her Yerde Çocuk Gülüşleri

08.09.2016

825 Kişi Okumuş

0 Yorum

HER YER ÇOCUK HER YER UMUT

‘Öyle bir ölsem

Öyle bir ölsem çocuklar

Size  hiç ölüm kalmasa! ‘ demiş şairimiz ve çocukların acısını ,haykırışlarını, masumluğunu mısralara böyle  taşımış .

Çocuklar bizim neşemiz , umutlarımız  yarınlarımız.  Malesef bu içinden geçtiğimiz kötü süreçlerden  en çok çocuklarımız zarar görüyor. Onların hayalllerini ,umutlarını , özgür alanlarını ,yaşam hakkını  ve eğitim hakkını çalıyor .

Bizler Her Yer Çocuk Yaz Okulu gönüllü öğretmenleri;  kimimiz mezun olmuş , kimimiz halen üniversitede okuyan üniversiteli öğrencileri,   diğer illerde olduğu gibi Hatay’da birçok ilçede çocuklarımızın  yaz tatillerinin verimli geçmesini sağlamak biraz olsun  neşelerini geri kazandırmak  , onlara özgür baskıdan uzak  bir eğitim ortamı  yaratmak  ve sanatsal etkinlikler yapmak üzere yaz okulumuzu kurmaya karar verdik .

20160805_112944 (1)

Günümüz eğitim sistemi ve okulları ,  çocuklarımıza ışık tutmaktan uzak  ezberci,pratikten yoksun , sürekli monoton derslerin işlenip sosyal etkinliklerin yok sayıldığı dolayısıyla da hayal gücü ve yaratıcılıktan uzak bir kurumlar haline dönüşmüştür. Yıllardan beri gerçekleştirilen paralı eğitimle birlikte ekonomik konumları farklı olan çocuklar arasında ayırıma sebep olmuş herkesin eşit derecede eğitim alma hakkını engelleyerek onları rekabetçi sınavdan sınava koşturan ve başarısızlıkları durumunda  onlara baskı oluşturan sevimsiz ve verim alınamayan  bir kurum halindedir. Bilimin öğretilerinden yararlanmak yerine dini öğretilere ve dayatmalara başvurulmaktadır. Geçtiğimiz ay içinde  ; Hatay’ın Defne ilçesinde bir ortaokulda kutlu doğum haftası kutlanmak istenip çocuklara ilahiler ezberletilmeye çalışılmış ama velilerin verdiği tepkiler sonucu amacına ulaşamamıştır. Ayrıca yibe hepimizin gündemine giren bir korkunç olay ise  sözde çocuklara sahip çıkmak  ve onları koruma altına almak amaçlı kurulmuş olan Ensar Vakfı tarafının çocuklara cinsel istismarda bulunması . Tüyler ürpertici  !

  Net olarak görülüyor ki eğitim sistemimiz çökmüş durumda ,bizler okulda verilen derslerden farklı olarak çocukların sanat ,doğa, toplum bilinci gelişimine katkı sunarak ve ders işlenişi bakımından her türlü baskı  rekabet ve şiddet unsurundan uzak çocukların sıkılmadan ders işleyebilecekleri ,fikir yürütebilecekleri ,düşüncelerini çekinmeden söyleyebilecekleri ,hak ve özgürlüklerinin farkına varıp kendilerini savunabilecekleri ve aralarında cinsiyet ayrımı olmaksızın  eğitim alabilecekleri bir ortam sunduk.

Tabi ki bu süreçte velilerimizle sürekli iletişim halindeydik öğrenciler arasında kurulan dayanışmayı velilerimiz arasında da sağlamaya çalıştık . Velilerimize çocuk gelişimi ve eğitimleri esnasında yapmaları ve yapmamaları  gereken  bilgileri vermek  adına psikolog ve çocuk gelişimi konusunda  uzman  arkadaşlarla panel yapıldı ve velilerimiz memnun ayrıldı bu panelden . Velilerimizin desteği ,emeği üzerimizden  eksik olmadı ve sevinçle karşılandık .

İlk dersimizde tanışma oyunları oyandı ve  sorumluluk bilinci oluşturmak  adına yaz okulunun belirli kurallarının olması gerektiğini  fakat bu kuralları öğrencilerin koyup kurallara  kendilerinin uyması gerektiğini aşıladık .

Arapça derslerinde amacımız asimilasyona karşı ana dilimizin öneminin vurgulanması ve arapçayı sevdirmek hedeflendi. Verilen derslerin sonunda kendi dilleri ile konuşmaktan mutluluk duyan çocuklar bizleri sevindirdi.

Müzik derslerinde Arapça ve Türkçe olmak üzere bir çok şarkı öğrettik ve bir koro oluşturduk.

Resim dersinde hayal dünyalarını geliştirip ürünler elde edebileceğimiz etkinlikler düzenledik .Ortaya çıkan eserler görülmeye değerdi .

IMG-20160827-WA0008 20160727_120840 20160727_120935 20160727_121004

Yüzme dersleri çocukların kendilerini  en özgür hissettikleri zamanları yaşattı. Her şeyi bir kenara bırakıp mutlulukla attıar kendilerini. Ayrıca yüzme desi gibi dans dersleride çocukların kendi bedenlerini tanımaları ve yönlendirmeleri için önemli deneyimler yarattı.

20160813_171039 20160730_180515

Drama  derslerinde hayal ettiklerini sözlere döktüler  ,kendilerini ve hayatı sorgulamaya yönelik eğlenceli oyunlar oynandı ve fikir alış-verişlerinde bulundular

Eğlenceli Bilim dersinde  neden-sonuç ilişkisine dayalı deneyler ve felsefik tartışmalar gerçekleşti.

Uçurtma şenliği düzenlendi.Çocuklarımız bir umutla uçurdu uçurtmaları gökyüzüne kimi öğrencilerin uçurtması gökyüzünde süzülürken kimi öğrencimizin uçurtması uçmadı ama onlar biliyorlardı ki bu bir deneyimdi ve amaç neşeyle o anın tadını çıkarmaktı.

IMG-20160821-WA0006 IMG-20160821-WA0047 (1)

Duvar boyama etkinliğimiz oldu rengarenk boyanan kelebekler, kuşlar , çocuk resimleri  sokağımızı süsledi .

20160907_183030 20160907_162627 20160907_183352 20160907_183210 20160907_152441

Çocuklarımızın kursta öğrendiklerini sergileyebilecekleri bir gece düzenlendi,palyaço eşliğinde çocukların yüzkeri boyandı ve eğlenceli oyunlar oynandı , coşkuyla söyledikleri şarkılarla koro çıkartıldı ,yaptıkları resimler panoya asıldı ,tiyatro gösterileri , dans gösterileri  ve halaylar yapıldı , gönüllü öğretmenlereden oluşan müzik dinletisi yapıldı velilerin, öğrencilerin, gönüllü öğretmenlerin , mekan sahiplerinin  ve hatta yakında evi olan komşuların müzik eşliğinde dans ettikleri , halay çektikleri ,türkü söyledikleri  doyasıya eğlendikleri  bir gece yapıldı .

Serinyol , Harbiye ve Küçükdalyan mahalleleri; velilerin, gönüllü eğitmenlerin ve çocukların yoğun katılımları ile gerçekleşen çocuk şenlikleri sonrası dönemi coşkuyla kapattı. Turunçlu ve Aknehir de sürmekte olan okullar çocukların yaratıcı zekasını, dayanışma bilincini ve hayal dünyalarını büyütmeye tüm hızıyla devam ediyor.

Bunlara  benzer etkinliklerimiz ve çalışmalarımız her yaz kendini yenileyerek ve büyüyerek çalışmalarına devam edecek .

Yaşanılabilir bir dünya ve barış nihai amacımız.
Çocuklarımız bunu fazlasıyla hakediyorlar.

HER YER ÇOCUK YAZ OKULU GÖNÜLLÜ EĞİTMENLER KOMİTESİ                      

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz