Şeker Hastalığı Nedir?

21.01.2017

467 Kişi Okumuş

0 Yorum

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı çağımızda, gün geçtikçe yaygınlaşan bir hastalıktır. Bu hastalık vücutta insülin eksikliği sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır ve bu hastalık sırasında dışardan insülin takviyesi yapılmalıdır. Şeker hastalığı çok tehlikeli olabilecek bir hastalıktır ancak belirtmek isteriz ki şeker hastalığından hep kötü olarak bahsetmemek gerekir. Şu anda bir hastalığın iyi yönleri ne olabilir ki diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Bu hastalığın en önemli özelliklerinden birisi şekerin bu hastalığa düşman olmasıdır. Hal böyle olunca hastaların yeme içmelerine dikkat etmesi de şart oluyor. Hastalıkta dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi olan yeme içme, düzenli ve sık sık olarak yapılmalıdır. Kısacası şeker hastalığının hayatlarının düzenli bir hayat yaşaması gerekiyor.

 

Hastalıkta İlaç Tedavisi

Şeker hastalarının hepsi her zaman insüline ihtiyaç duymayabilir. Tip1 ve Tip2 olarak değişiklik gösteren bu hastalığın tip ayrımlarından bahsedelim birazda. Hastalıkta tip ayrımı hastalığın genetik olup olmadığına veya kiloya bağlı olup olmadığına göre yapılabilir. Hastalık genetik bir boyutta ise, pankreas artık insülin üretemiyorsa insülin kullanımı şarttır. Hasta artık insüline bağlıdır ve hastalıkla bir ömür yaşamak zorundadır. Eğer hastalık kiloya bağlı bir şekilde oluşmuşsa ve pankreas görevini yitirmemişse haplarla da tedavi işlemi sürdürülebilir. Yani kısacası şeker hastalığının türleri vardır. Tedavi bu türlere göre yapılmaktadır. Bu tespiti hastaneye gittiğinizde doktorlarınız koyacaktır.

 

Şeker Hastalığında Beslenme

Hastalıkta beslenmenin önemine değinmiştik fakat bu olayı daha detaylı incelemek için bir başlık atma gereği duyduk. Şeker hastaları uyku düzenine ve beslenmesine çok dikkat etmelidir. Hastalığıyla bir kardeş gibi yaşayan hastaların emin olun ki diğer insanlara göre ömrü daha uzun olacaktır. Vücudumuza en çok zarar veren faktörlerden olan şeker, un, tuz, yağ ve benzeri tüketim ürünleri ne kadar az kullanılırsa vücudunuz o kadar dinç olacaktır.

Şeker hastaları elbette şeker kullanacaktır. Fakat bu şeker tüketiminin dozunda olması ve asla yapay olmaması gerekiyor. Doğal şekeri nasıl temin edebilirim diyorsanız çok kolay olduğunu belirtmeliyim. Meyve ve sebzelerden doğal şeker ihtiyacınızı alabilir ve sağlığınıza daha çok dikkat edebilirsiniz

 

 

 

seker-hastaligi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz