St. Simon Manastırı’ndaki Tarih Talanı Devam Ediyor; RES’lerde Kapasite Arttırımına Gidilecek

19.02.2018

1.662 Kişi Okumuş

0 Yorum

St. Simon Manastırı’ndaki Tarih Talanı Devam Ediyor; RES’lerde Kapasite Arttırımına Gidilecek

Samandağ’da bulunan 1500 yıllık St. Simeon Manastırı’nın ve Şeyh Muhammed El Arabi Hazretleri Ziyareti’nin bulunduğu bölgedeki tarih talanı devam ediyor, bölgede bulunan 30 res türbini kapasite arttırımıyla 35’e çıkarılmak isteniyor.

Hatay Samandağ’da bulunan 1500 yıllık tarih eserler bilinçsiz, sorumsuz belediyecilik ve Rüzgar Enerji Santralleri (RES) yüzünden zarar görüyor. Samandağ’a ismini veren Simeon Dağı’nda bulunan Saint Simeon Manastırı’nın ve Şeyh Muhammed El Arabi Hazretleri ziyaretinin bulunduğu bölgede onlarca RES var.

Samandağ’da inanç turizminin merkezi olan Simeon Dağı’nda Hristiyan Cemaati’nin Antakya bölgesinin Akropolis’i olan ve Terk-i dünya tarikatının merkezi olarak bilinen 1500 yıllık St. Simeon Manastırı ve  Şeyh Muhammed El Arabi Hazretleri Makamı’na dair halkın RES’lerle ilgili şikayetleri üzerine 2017 Ağustos ayında bölgeye giden Mınnına Haber muhabiri Umut Can Oruç tarihin talanını belgelemişti.

Ziyaret Res Kapasite Arttırımına Dair Verilen ÇED Olumlu Raporuna Halk Tepki Gösterdi

Bölgedeki doğa ve tarih talanını katlayacak olan kapasite arttırımına tepkili olan yöre halkı, 30.12.2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu” raporu üzerine yürütmeyi durdurma kararı istemiyle dava açtı. Açılan dava neticesinde Bilirkişi Heyeti’nin bölgede keşfe çıkması kararı alındı.

Bölgede 02.01.2018 tarihinde keşfe gelen bilirkişi heyeti yapılan keşif sonucunda ÇED Raporunun bilimsel ve teknik açıdan uygun olduğu yönünde görüş ve kanaate vardı.

Bilirkişi Heyetinin raporuna tepki gösteren yöre halkı rapora itirazda bulundu.İtiraz sonucunda yargılama devam ediyor.

Foto-Haber: Umut Can Oruç/Mınnına Haber

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz