Teknolojinin İnsana Yansımaları

20.08.2016

429 Kişi Okumuş

0 Yorum

Teknolojinin İnsana Yansımaları

Teknolojinin altın çağını yaşıyoruz. Bu çağda teknolojinin hem olumlu hem de olumsuz etkileri ile mücadele ediyoruz. Bu yazı dizimde sizlere teknolojinin insanoğluna olumsuz yansıması hakkında bilgi vereceğim. Keyif alarak, fayda bularak okuyacağınız bir yazı dizisi olmasını temenni ediyorum.

 

Teknolojinin olumsuz aksisedasını şu alt başlıklar altında inceleyebiliriz.

1-İnsanlığı yalnızlığa itmeye başladı. Televizyon aynı evde yalnız yaşayan insanlar yarattı. İnsanlar artık birbirleri ile ancak bayramdan bayrama görüşür oldu. Çocuklar birlikte oyun oynamak yerine bilgisayarda yalnız başına oynamayı tercih etti. Teknoloji sosyal yaşama büyük darbe vurdu. Bireyselliği ilke edinen insan sayısını arttırdı.

2-Teknoloji insanlara daha fazla masraf alanları yarattı. Buna bağlı olarak insanlar yoksul yaşamaya başladı. Teknoloji beraberinde yaşam sorunlarını daha da güçlü hale getirdi. İnsanlar teknoloji ile tanışmak pahasına gece gündüz çalışmak zorunda kaldı.

3-Teknolojinin gelişmesi ile birlikte iş alanları daraldı. Eskiden 30 kişinin sürdüğü bir tarlayı traktör tek başına sürmeye başlayınca insanlar artık işsizlikle imtihan edilmeye başlandı.

4-Teknolojik ürünlerin birçoğu sağlığı tehdit etmeye başladı. Bilgisayar başında uzun vakit geçirenlerin gözleri bozulmaya başladı. Cep telefonları ile fazla konuşan kişiler radyasyona bağlı kanser teşhisi konuldu. Birçok insan bu radyasyon sonucu kısır oldu.

Teknoloji doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktar kullanıldığı zaman kişiye zararından çok faydası dokunan gelişmelerdir. Bu anlamda her şeyde olduğu gibi teknolojide de ölçüyü dengede tutmak gerekir.

184-teknoloji-ve-insan

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz